Кардіологія

Захворювання серця входять до п’ятірки найбільш частих патологій серед домашніх вихованців, як, втім, і їх господарів. Однак на відміну від людей наші чотириногі друзі не можуть поскаржитися на погане самопочуття, тому хвороба може залишатися непоміченою до тих стадій, коли допомогти вихованцеві вже не просто.

При цьому важливо знати, що захворювання серця можуть зустрічатися не тільки у літніх, а й у зовсім молодих вихованців. Повноцінна діагностика і, як результат, своєчасно призначене лікування дозволяють зберегти вихованця від ризику раптової смерті і значно продовжити термін його життя, зберігши при цьому її якість.

Детальніше

Групи ризику

Пильну увагу слід приділяти літнім тваринам, особливо це відноситься до собак. З віком у них можуть проявитися патології клапанів серця, знизитися скорочувальна функція серця і, як наслідок, розвинутися серцева недостатність.

Для собак дрібних і середніх порід у другій половині життя більш характерні відхилення в роботі клапанів серця. Найбільш часта патологія – ендокардіоз (дегенратівное захворювання) мітрального клапана.

Для собак великих і гігантських порід – зниження скорочувальної функції серця, як наслідок структурних змін в міокарді (дилатаційна кардіоміопатія – ДКМП).

При цьому науково доведена схильність окремих порід до різних захворювань серця. До таких порід відносяться:

Серед собак:

 • Представники гігантських порід (алабаї, доги і ін.);
 • Добермани;
 • Боксери;
 • Такси;
 • Пуделі;
 • Кавалер кінг Чарльз спанієлі і деякі інші породи.

Серед котів:

 • Мейнкуни;
 • Сфінкси;
 • Британські та американські короткошерсті;
 • Шотландські висловухі;
 • Персидські;
 • Регдол;
 • Норвезькі лісові і деякі інші породи.

Чи може бути хворе серце у молодої тварини?

На жаль, може – в молодому віці можуть проявитися різноманітні вроджені вади серця, а також спадкові (сімейні) патології, наприклад, гіпертрофічна кардіоміопатія кішок (ГКМП), характерна для таких порід як мейнкуни, сфінкси, британські, шотландські та деякі інші.

Ознаки хвороби серця

У медицині діє основний принцип, чим раніше хворобу вдалося виявити, тим більше шансів є у пацієнта. Тому вкрай важливо при прояві симптомів, характерних для серцевої патології, звернутися до лікаря якомога раніше.

Симптомами хвороби серця можуть бути:

 • Задишка (важке часте дихання);
 • Стомлюваність (зниження стійкості до навантажень);
 • Втрати свідомості, судоми;
 • Кашель (у собак).

Однак, найчастіше патології серця розвиваються повільно і непомітно. Пов’язано це з тим, що серце має ряд механізмів, які дозволяють йому пристосуватися до порушень і на час компенсувати проблему, проте розвиток цієї патології буде тривати, незважаючи на зовнішнє благополуччя вихованця і до моменту прояву перших симптомів може бути вже занадто пізно. Так, наприклад, існує ряд патологій, першим симптомом яких може з’явитися раптова смерть (наприклад, гіпертрофічна кардіоміопатія у кішок або сімейна кардіоміопатія боксерів).

Діагностика хвороб серця у тварин

Основа ефективного лікування – знання точного діагнозу. Не знаючи конкретного діагнозу можна призначити тільки симптоматичну терапію, яка не впливатиме на саме захворювання. А це значить, що ефективність лікування напряму залежить від якості діагностики.

Діагностика серцевих захворювань, перш за все, повинна бути комплексною. Для постановки повноцінного кардіологічного діагнозу, а значить і для призначення ефективного лікування може знадобитися проведення наступних діагностичних процедур:

 • Огляд лікаря;
 • ЕХО-кардіографія з Доплерівським дослідженням;
 • ЕлектроКардіоГрафія;
 • Вимірювання артеріального тиску;
 • Рентгенографія грудної клітини;
 • Аналізи крові;
 • Добове моніторування ЕКГ по Холтеру.

Вибір методів дослідження необхідних для конкретного пацієнта здійснює кардіолог на прийомі. Як правило, мінімальний набір досліджень включає в себе огляд лікаря і проведення ЕХО-кардіографії. Решта методів діагностики використовують в залежності від симптомів пацієнта і виявлених відхилень.

Під час клінічного огляду кардіолог оцінює загальний стан пацієнта, перевіряє пульс, видимі, слизові оболонки, проводить аускультацію серця і оцінює деякі інші важливі параметри.

ЕХО-кардіографія з Доплером – ультразвукове дослідження серця і внутрішньосерцевого кровотоку – визнаний золотий стандарт діагностики, як у ветеринарній, так і в гуманітарній кардіології. Це дослідження дозволяє детально обстежити внутрішню структуру серця, оцінити його функцію і характеристики внутрисердечного кровотоку. Тільки цей метод може виявити структурну патологію серця навіть на ранньому етапі розвитку, ще до появи симптомів, коли лікування може бути максимально ефективним.

ЕХО серця в нашій мережі проводиться на високоякісних сучасних ультразвукових сканерах високого класу – Mindray DC.

Ці апарати дозволяють проводити якісне ультразвукове обстеження серця та судин, в тому числі і з застосуванням методу кольорового доплерівського картування.

ЕлектроКардіоГрафія – дослідження, при якому оцінюється електрична активність серця, ритмічність його роботи. ЕКГ дозволяє виявити різні порушення ритму, деякі непрямі ознаки патологій серця. Однак, як самостійний і єдиний метод діагностики, не може дати повного обсягу необхідної для постановки діагнозу інформації.

Вимірювання рівня артеріального тиску важливо при багатьох патологіях, навіть не пов’язаних безпосередньо з серцем. Наприклад, контроль тиску обов’язковий всім пацієнтам з хронічними захворюваннями нирок.

Для вимірювання артеріального тиску (тонометрії) у домашніх тварин використовується спеціальний прилад. Вимірювання тиску таким приладом вважається одним з найбільш достовірних.

Рентгенографія грудної клітини дозволяє оцінити загальні розміри серця, легеневі судини і стан респіраторної системи. Рентгенівські знімки слід робити всім пацієнтам з симптомами кашлю і важкого дихання, також цей метод важливий для оцінки ефективності призначеного лікування.

В нашій мережі використовується сучасна цифрова рентгенографія, що дозволяє моментально отримувати детальні знімки відразу на екрані монітора.

У деяких випадках додатково необхідно вдаватися до лабораторних аналізів крові для оцінки функції інших систем організму, а також визначення серцевих паразитів (дірофілярій) і маркерів ураження серцевого м’яза (тропонин I).

Лікування хвороб серця

Лікування, яке призначається кардіологами нашої клініки базується на принципах сучасної медицини доказів. Головна мета – поліпшити самопочуття пацієнта, зняти симптоми, продовжити життя пацієнта і поліпшити її якість.

Первинний

₴300

Вторинний

₴150

ЕКГ без видачі висновку

₴150

ЕКГ з видачею висновку

₴250

ЕКГ в стрес-режимі

₴450

Ехокардіографія (ЕХО)

₴550

Пункція порожнини перикарду

₴1750